هجرت به مدينه (1) - Maghaleh
 
 
 
 

 

هجرت به مدينه (1)

كتاب: فاطمه الگوى زن مسلمان صفحه 75

نويسنده: احمد صادقى اردستانى

«ابن هشام» مى‏نويسد: پس از رفتن رسول خدا، على بن ابيطالب سه شبانه روز در مكه باقى ماند، و امانتهائى را كه پيغمبر (ص) باو سپرده بود، به صاحبانش برگردانيد و آنگاه، روانه مدينه شد. (1)

«يعقوبى» مى‏نويسد: فاطمه عليها السلام دختر رسول خدا، را على بن ابيطالب از مكه به مدينه آورد، و پس از دو ماه اقامت در مدينه با وى ازدواج كرد. (2)

افراد ديگر هم در مكه خانه و زندگى خود را رها مى‏كردند، و دسته دسته و بصورت خانوادگى به مدينه هجرت مى‏كردند، و به قول «ابن اسحاق» هر كس از مسلمانان هم در مكه باقى مانده بود، به بند و زندان دشمنان در آمد. (3)

ديگران هم نوشته‏اند: على عليه السلام سه فاطمه را از مكه به طرف مدينه حركت داد: فاطمه زهراء دختر پيامبر (ص) فاطمه بنت اسد، مادر اميرالمؤمنين و فاطمه دختر «زبير بن عبدالمطلب» كه اتفاقا دشمنان هم كه با صد شتر براى رديابى و دستگيرى پيغمبر (ص) همه راههاى خروجى و اطراف مكه را جستجو مى‏كردند (4) با على عليه السلام و همراهان او برخورد نمودند و مانع حركت و هجرت آنان شدند، براى آنان شرائط سخت و هولناكى به وجود آمد و فاطمه‏ها مرعوب و ناراحت شدند، اما عنايت خداوندى و شجاعت و كياست على عليه السلام آنان را از تعرض دشمنان مصون داشت، و سرانجام فاطمه زهرا و ساير بانوان به سلامت به مدينه رسيدند و در خانه «ابو ايوب انصارى» به رسول خدا ملحق شدند. (5)

بدين ترتيب، فاطمه‏ايكه حدود 10 سال داشت، به عنوان يك عنصر مقاوم و معصوم، و يك الگوى رفتارى سرفراز، هجرت خويش را از مكه به مدينه، با نهايت مقاومت و سربلندى به انجام رسانيد، تا در سنگرهاى جديد رسالت، مبارزه و مسئوليت الهى خويش را ادامه دهد.

پى‏نوشتها:

.1 سيره ابن هشام، ج 2، ص .138

.2 تاريخ يعقوبى، ج‏2، ص .41

.3 تاريخ پيامبر اسلام، ص 231

.4 سيره ابن هشام، ج 2، ص 134

.5 فاطمة الزهراء من المهد الى اللحد، ص .154

[ بازگشت ]
چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما