تولد امام حسين (ع) (2) - Maghaleh
 
 
 
 

 

تولد امام حسين (ع) (2)

كتاب: زندگانى فاطمه زهرا (س)، ص 58

نويسنده: محمد قاسم نصير پور

حسين (ع) نيز در سوم شعبان سال چهارم هجرى (مطابق 20 ديماه سال چهارم) زاده شد و بسان برادر برايش عقيقه كردند و صدقه دادند، او نيز در چنين خاندانى پرورش يافت و پس از برادر به امامت رسيد تا آنكه بر ضد حكومت جابرانه و ضد اسلامى يزيد قيام نمود و در عاشوراى سال 61 هجرى با شهادت خود و يارانش در كربلا، پرشورترين حماسه تاريخ بشريت را آفريد و بزرگترين درس آزاده‏گى و شرف و استقامت را آموخت. (1)

زينب (ع)، سومين فرزند فاطمه عليها السلام در سال پنجم يا ششم متولد شد. هنگامى كه به سن رشد رسيد با پسر عمويش «عبد الله بن جعفر» ازدواج كرد. (2) زينب كه درس مبارزه و سخنورى را از مادرش فراگرفته بود پس از واقعه كربلا وظيفه ابلاغ پيام خون شهدا را بر عهده گرفت و با رشادتى شگفت آور به افشاگرى عليه رژيم ستمگر يزيد پرداخت.

تولد ام كلثوم در سال هشت هجرى بود، تاريخ زندگى و وفات وى بدرستى روشن نيست؛ ليكن در زمان امام حسن مجتبى (ع) يعنى بين سالهاى 40 ـ 49 ه ـ وفات يافت و بنابراين در واقعه كربلا حضور نداشت.

فاطمه زهرا ( عليها السلام) در تربيت فرزندانش سخت كوشا بود. در زير اين آسمان تنها فاطمه (ع) بود كه توانست فرزندانى چون امام حسن عليه السلام قهرمان بزرگ صلح و امام حسين (ع) قهرمان بزرگ جهاد و شهادت و زينب سلام الله عليها قهرمان بزرگ صبر و استقامت را بپرورد.

آرى دامن پاك فاطمه (ع) ياراى پرورش چنين فرزندانى داشت و آغوش پر مهر على چنين شايسته بود.

بجز از على كه آرد پسرى ابوالعجائب

كه علم كند به عالم شهداى كربلا را.

پى‏نوشت‏ها:

.1 انشاء الله با نشر شماره‏هاى 4 و 5 اين مجموعه با تاريخ زندگانى امام حسن و امام حسين (ع) بيشتر آشنا خواهيد شد.

.2 سيره ابن اسحق ص .232

[ بازگشت ]
چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما