شهادت امام (ع) (1) - Maghaleh
 
 
 
 

 

شهادت امام (ع) (1)

كتاب: سيره معصومان، ج 4، ص 72

نويسنده: سيد محسن امين

ترجمه: على حجتى كرمانى

بعد از ظهر روز دهم محرم سال 61 هجرى بود كه امام حسين (ع) در شهر كربلا از سرزمين عراق، مظلومانه و با لبانى تشنه به شهادت رسيد.وى در حالى كه در برابر مصائب، صبر و شكيبايى از خود نشان مى‏داد، از سوى دشمنان خود به شدت در محاصره بود.

شيخ مفيد شهادت آن حضرت را در روز شنبه ثبت كرده است.اما چنانكه ابو الفرج در كتاب مقاتل الطالبيين مى‏نويسد: تاريخ صحيح شهادت امام در روز جمعه بوده است.وى با استفاده از علوم مربوط به تقويم ثابت كرده است كه اول محرم آن سال چهار شنبه بوده و بدين ترتيب روز عاشورا جمعه بوده است.اما آنچه در ميان عامه مردم شايع است، يعنى اين كه شهادت امام حسين (ع) در روز دوشنبه بوده، هرگز ريشه صحيحى نداشته و روايتى در اين مورد ديده نشده است.

امام (ع) به هنگام شهادت پنجاه و شش سال و پنج ماه و هفت روز يا پنج روز از سن شريفش مى‏گذشت. [در مورد كسر سال‏]، عده‏اى نه ماه و ده روز و يا هشت ماه و هفت روز يا پنج روز نيز آورده‏اند.برخى نيز سن آن حضرت را پنجاه و هفت سال دانسته‏اند كه اين روايت كامل نبوده است.گروهى سن او را پنجاه و هشت و يا پنجاه و پنج سال و شش ماه نيز ثبت كرده‏اند، و اين نيز چنان كه قبلا اشاره شد بر اثر اختلاف اقوال و رواياتى است كه در ذكر ميلاد آن حضرت وجود داشته است.

جالب اين است كه شيخ مفيد با اين كه ميلاد امام (ع) را پنجم شعبان سال چهارم هجرى محسوب و هنگام شهادت را دهم محرم سال شصت و يك مى‏داند، با اين وصف سن شريف آن حضرت را پنجاه و هشت سال ذكر كرده است، در صورتى كه بنا به گفته خود او عمر شريف آن حضرت بيش از پنجاه و شش سال و پنج ماه و پنج روز نمى‏گردد.

امام حسين (ع) با جد بزرگوارش رسول الله (ص) شش يا هفت سال و چند ماه زندگى كرده و به گفته شيخ مفيد اين مدت هفت سال بوده است.با پدرش امير المؤمنين (ع) سى و هفت سال و پس از رحلت جدش پيامبر (ص) چند ماه كمتر از سى سال مى‏زيسته است.با برادرش امام حسن (ع) چهل و هفت سال و پس از وفات پدرش با برادر خود در حدود ده سال معاصر بوده است.و برخى اين مدت را يازده سال و عده‏اى نيز پنج سال و چند ماه دانسته‏اند، و اين اختلاف در اثر روايات گوناگونى است كه در تاريخ وفات امام حسن (ع) ذكر شده است.همين مدت نيز دوره خلافت و امامت امام مجتبى (ع) نيز محسوب مى‏شود.


[ بازگشت ]
چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما