خانه‏هاى جمعى از مهاجرين و فضيلتى از على(ع) - Maghaleh
 
 
 
 

 

خانه‏هاى جمعى از مهاجرين و فضيلتى از على(ع)

كتاب: زندگانى حضرت محمد(ص) ص 272

نويسنده: رسولى محلاتى

اطراف مسجد هم اتاقهايى براى همسران رسول خدا(ص)ساختند و جمعى از مهاجرين ديگر چون على(ع)، حمزه ابو بكر و ديگران نيز اتاقهايى ساختند و هر كدام درى از اتاق خود به سوى مسجد باز كردند كه در هنگام نماز از آنجا به مسجد مى‏آمدند، تا اينكه پس از چندى كه به گفته برخى در سال دوم هجرت بود جبرئيل بر آن حضرت نازل شده و گفت: خداى تعالى امر فرموده كه جز تو و على، افراد ديگر درهاى خانه خود را به طرف مسجد مسدود كنند، و اين موضوع بر بعضى گران آمد و چون رسول خدا(ص) بدانها فرمود: من از پيش خود چنين دستورى ندادم، بلكه دستورى بود كه خداى تعالى به وسيله جبرئيل مرا بدان مامور كرد آنان راضى شدند، و اين داستان يعنى حديث

«سدوا الابواب الا باب على ع‏» (1)

را بيش از پنجاه نفر از محدثين شيعه و اهل سنت از بيش از بيست نفر از صحابه رسول خدا نقل كرده‏اند كه براى تحقيق بيشتر مى‏توانيد به كتابهاى مفصلى كه در اين باب نوشته شده مراجعه كنيد. (2)

پى‏نوشتها:

1. درها را ببنديد جز در خانه على(ع).

2. الصحيح من السيره، ج 4، صص 95 - 94. جالب اين است كه ابن ابى الحديد معتزلى كه خود از دانشمندان بزرگ اهل سنت است در شرح نهج البلاغه(ج 11، ص 49)شرحى از حديثهاى بسيارى كه طرفداران ابو بكر در فضيلت او براى مقابله با فضايل على(ع) جعل كرده‏اند ذكر كرده و از آن جمله اين حديث است كه گفته است: چون نتوانستند اين فضيلت‏بزرگ را براى على(ع)منكر شوند آمدند و نظير آن را براى ابو بكر جعل كردند و نظير حديث مواخاه(و داستان برادر شدن على(ع)با رسول خدا كه در صفحات آينده خواهيد خواند)كه طرفداران ابو بكر در برابر آن حديث‏«لو كنت متخذا خليلا لاتحذت ابا بكر خليلا»را وضع كردند. . . ، و بدين ترتيب اعتبار و ارزش اين گونه حديثها هم كه درباره ابو بكر وارد شده روشن مى‏شود، و اكنون براى شاهد اين گفتار اين دو حديث جعلى را از سيره ابن هشام بشنويد كه در باب‏«داستان بيمارى رسول خدا(ص)»(ج 2، ص 649)از زهرى از ايوب بن بشير روايت كرده كه رسول خدا(ص)در هنگام بيمارى و حلت‏خود فرمود:

«انظروا هذه الابواب اللافظة فى المسجد فسدوها الا بيت ابى بكر. . . »و به دنبال آن از برخى از خانواده ابو سعيد بن معلى روايت كرده كه در همان روز فرمود:

«لو كنت متخذا من العباد خليلا لا تخذت ابا بكر خليلا. . . »

و خود قضاوت كنيد. . . !

[ بازگشت ]
چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما